اخبار کوتاه

مددجویان ستاددیه با لحاظ «ماندگاری‌درحبس» الویت‌بندی می‌شوند

مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: رسیدگی به وضعیت زندانیان تحت حمایت این نهاد مردمی بعد از ورود به زندان، فارغ از میزان بدهی بر حسب مدت حضور آن‌ها در حبس الویت‌بندی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، سید اسدالله جولایی در دیدار با حجت‌الاسلام حمزه خلیلی رییس کل دادگستری استان قم اظهار کرد: منابع مالی این مجموعه حمایتی از محل کمک‌های نوعدوستانه خیرین تامین شده و طبق تعهد تمامی نمایندگی‌های ستاد دیه در استان‌ها موظفند با احراز ناتوانی مالی محبوسان تسهیلات را در اختیار آن‌ها قرار دهند، لذا تا حصول اطمینان از این مهم با وجود مبالغ خُرد برخی زندانیان از پرداخت حتی یک ریال به متقاضیان معذور هستیم.

وی فرآیند اعطای تسهیلات از طریق ستاد دیه را حداقل ۲ ماه اعلام کرد و افزود: به دلیل ارتباط پیوسته با زندان‌ها و البته همکاری شایسته مددکاران، اگرچه در بدو ورود هر محکوم غیرعمدی به داخل ندامتگاه وضعیت آن فرد مورد بررسی قرار گرفته و در زمان کوتاهی خلاصه‌ وضعیت این دسته از زندانیان در اختیار ستاد دیه قرار می‌گیرد، اما به دلیل انجام تحقیقات محلی و استعلام دقیق از وضعیت اقتصادی افراد متقاضی کمک روند رسیدگی با تاخیر تعیین شده‌ای همراه است. تاخیری که از باب عدم تجری در جرم انجام شده و هرگز اعمال سلیقه و ایجاد موانع در آن موضوعیت ندارد.

مدیرعامل ستاد دیه کشور داشتن دو مولفه «نداری» و «غیرعمد» بودن جرایم ارتکابی را از شرایط اساسی ستاد دیه برای ورود در پرونده‌های غیرعمد مطرح کرد و گفت: ملاک تشخیص ما برای شبه‌عمد، خطای محض یا غیرعمد بودن یک جرم عنوان قضایی محاکم است. ملاک کار ستاد با استناد به ادله اثبات دعوی و با تکیه بر حکم قاضی تعیین شده و در غیر این صورت علی‌رغم معسر بودن یک زندانی یا شرایط خاص او در صغر سن یا مشکلات ناشی از یک بیماری، از دادن هر گونه کمک مالی منع شده است.

وی با اشاره به برنامه‌های این ستاد در ماه رمضان اظهار کرد: به دلیل فضای معنوی ماه مهمانی خدا و مشارکت بیشتر خیرین در انجام اقدامات خیرخواهانه، رمضان‌المبارک امسال طبق برنامه‌ریزی انجام شده در برپایی آیین‌های گلریزان شاهد رشد کمی و کیفی هستیم تا به برکت برگزاری این مراسم معنوی بتوانیم زمینه آزادی جمع زیادی از ۱۲ هزار زندانی غیرعمد حال حاضر زندان‌های کشور را فراهم نماییم.

جولایی ادامه داد: در مورد کمیت به دلیل عدم اطلاع دقیق برخی از شهرستان‌ها هنوز آمار دقیقی نمی‌توان ارایه داد اما در حوزه محتوایی علاوه بر فعالیت در عرصه جذب مشارکت‌های مردمی، درصدد هستیم با دعوت از روسای کل دادگستری، دادستان‌ها و مسئولین ذیبرط قضایی در این برنامه‌ها ضمن ارایه گزارشی بی‌واسطه از وضعیت نابسامان خانواده و شخص محبوسان واجد شرایط  در موضوع «تسهیل در قبولی اعسارها» از جانب قضات و همچنین «اعمال مجازات‌های جایگزین حبس» لااقل در قبال زندانیان زن و کهنسالان به سهم خود کمال همیاری را مطالبه کنیم.

دیدار چهره‌ به چهره با مددجویان جرایم غیرعمد زندان ساحلی و بازدید از کانون اصلاح و تربیت استان قم از دیگر برنامه‌های مدیرعامل ستاد دیه کشور در سفر به این شهر است.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*